REGULAMIN
Stacja Narciarska ► Regulamin
Regulamin stacji
REGULAMIN STACJI NARCIARSKICH
LĄDEK ZDRÓJ i KAMIENICA
OGÓLNE ZASADY KORZYSTANIA
Z WYCIĄGÓW STACJI NARCIARSKICH LĄDEK ZDRÓJ I KAMIENICA
- Korzystanie z wyciągów i tras narciarskich Stacji Narciarskich Lądek Zdrój i Kamienica odbywa się w godzinach otwarcia ośrodków.
- Zabrania się wchodzenia na trasy narciarskie poza godzinami otwarcia ośrodków..
- Każdy korzystający z wyciągów winien mieć ważny bilet (karnet) na przejazd.
- Zakup biletu jednoznacznie oznacza akceptację regulaminu Stacji Narciarskich Lądek Zdrój i Kamienica.
- Korzystającego z wyciągów, który przy kontroli biletów z jakichkolwiek powodów nie może okazać ważnego biletu na przejazd uważa się za jadącego bez ważnego biletu.
- Bilety kupuje się tylko w kasach Stacji Narciarskich Lądek Zdrój i Kamienica lub online.
- Kaucja za każdą kartę wynosi 10 zł.
- Zwrot kaucji ma miejsce w dniu oddania karty. Kartę można zwrócić do końca sezonu zimowego, odbierając za nią kaucję.
- Karty uszkodzone nie podlegają zwrotom ani reklamacji.
- Do wyboru klientów w sprzedaży są karnety punktowe oraz czasowe.
- Każdy zakup musi być dobrze przemyślany, ponieważ karnety nie podlegają wymianie ani zwrotom (bez względu na warunki pogodowe oraz inne przypadki losowe).
- Z jednego karnetu może korzystać wyłącznie jedna osoba.
- Po każdorazowym przejściu przez bramkę dla karnetu czasowego automatycznie uruchamia się czasowa blokada karty, uniemożliwiająca korzystanie z tej samej karty kolejnym osobom.
- Przy kasach znajdują się informacje dotyczące cen biletów, czasu pracy kasy i wyciągów.
- Przejazd uważa się za rozpoczęty, gdy bilet (karnet) został skasowany przez bramkę i korzystający z wyciągu wszedł na peron celem skorzystania z wyciągu. Przez bramkę, przy wykorzystaniu jednego otwarcia może przejść tylko jedna osoba lub osoba dorosła z dzieckiem do 5 roku życia.
- Korzystającemu z wyciągów przechodzącemu przez bramkę w sposób nieuczciwy obsługa ma prawo odebrać karnet bezpowrotnie.
- Nie przyjmuje się do przewozu i usuwa z terenów Stacji Narciarskich Lądek Zdrój i Kamienica osoby bez ważnego biletu, nietrzeźwe oraz będące pod działaniem środków odurzających, a także osoby nie przestrzegające przepisów obowiązujących na wyciągu.
- Korzystający z wyciągów jest zobowiązany sprawdzić czy otrzymał właściwy bilet (karnet), zachować bilet (karnet) w czasie przewozu aż do opuszczenia wyciągu, okazywać go i wręczać na żądanie właściwego personelu.
- Korzystający z wyciągów jest zobowiązany stosować się do przepisów porządkowych i poleceń obsługi wyciągu, a także stosować się do informacji znajdujących się na tablicach. Korzystający z wyciągów, mimo posiadania ważnego biletu (karnetu) nie ma prawa żądać przewozu, jeśli jest on niemożliwy z powodu warunków atmosferycznych lub w przerwach między planowymi jazdami, względnie, jeśli praca wyciągu jest niemożliwa z innych względów.
- Stok narciarski przeznaczony jest wyłącznie dla narciarzy. Na stoku zabrania się jazdy na sankach, nartosankach, łyżwach, butach itp.
- Dzieci i młodzież do 16 roku życia obowiązują kaski ochronne.
- Pracownicy Stacji Narciarskich Lądek Zdrój i Kamienica mają prawo poruszać się po stoku w godzinach pracy wyciągu skuterem śnieżnym w celach obsługi technicznej.
- Dopuszczalna jest praca pojazdów do utrzymywania tras narciarskich w godzinach otwarcia Stacji Narciarskich Lądek Zdrój i Kamienica.
- Na wyciągach obowiązuje zakaz palenia.
ZASADY ZACHOWANIA NA WYCIĄGACH NARCIARSKICH
- Po przejściu przez bramki i skasowaniu biletu należy ustawić się w wyznaczonym miejscu podczepiania i poczekać na orczyk, talerzyk.
- Na miejscu startu trzymać kijki w jednej ręce (pasek kijka nie może być na ręce) i obserwować ruch wyciągu.
- Zabrania się 'slalomować’ na trasie ze względów bezpieczeństwa.
- Należy jechać wyznaczonym śladem około 0,5 metra od osi liny, po zewnętrznej stronie wyciągu.
- Zabrania się wprzęgania i wyprzęgania na trasie wyciągu.
- Nie wolno puszczać orczyka, talerzyka przed strefą wysiadania.
- Podczas jazdy kijki należy trzymać w jednej ręce.
- Orczyk, talerzyk można wypuścić za ostatnią podporą.
- W strefie wysiadania zabrania się rzucania orczykiem, talerzykiem bądź jego 'rozkołysania’.
- Przy wysiadaniu należy opuścić peron w nakazanym kierunku.
- Nie wolno zatrzymywać się na peronie (w miejscu wysiadania), należy je jak najszybciej opuścić.
- Zabrania się kontynuowania jazdy poza strefą wysiadania.
OGÓLNE ZASADY ZACHOWANIA NA TRASACH NARCIARSKICH
- Każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.
- Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych.
- Narciarz zjeżdżający z góry, dysponujący większą możliwością wyboru trasy zjazdu musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu przed nim.
- Wyprzedzać można zarówno po stronie prawej i lewej, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu swobody ruchu.
- Narciarz zaczynający zjazd powinien na trasie sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie sprowokuje tym niebezpieczeństwa dla siebie i innych. Identyczne postępowanie obowiązuje po każdym, nawet chwilowym zatrzymaniu.
- Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach z ograniczoną widocznością.
- Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść z trasy. To samo dotyczy narciarzy schodzących pieszo w dół.
- Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
- W razie wypadku każdy znajdujący się w pobliżu winien poszkodowanemu służyć pomocą.
- Każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, czy poszkodowany, czy świadek muszą w razie wypadku podać swoje dane osobowe.
- Wszyscy narciarze zobowiązani są do zjeżdżania tylko po wyznaczonych trasach narciarskich.
- Trasy wyznaczone są naturalnymi granicami takimi jak linie lasu oraz inne ograniczenia, jakich korzystający powinni się spodziewać na swojej drodze np.: trakcje wyciągów narciarskich, siatki, znaki inne.
- Narciarze powinni również spodziewać się i omijać na trasie inne przeszkody takie jak hydranty i armatki systemu naśnieżania, słupy z lampami oświetleniowymi i inne.
- Podczas jazdy wieczornej nakazuje się korzystanie wyłącznie z oświetlonych, czynnych tras, przy czym trasę do jazdy wieczornej ograniczają elementy podane powyżej, a trasę zawęża się do pasa 15 m po obu stronach lamp.
- Ponadto wszyscy korzystający ze stacji narciarskich obowiązani są przestrzegać regulaminy korzystania z urządzeń wyciągowych.